550 bin bireye askerlik affı: Yoklama kaçakları ve bakayalar bedelli askerlikten yararlanacak

AK Parti milletvekilleri yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten yararlanabilmesini de içeren kanun teklifini, Meclis Başkanlığı’na sundu.

AK Parti Küme Başkanvekili Yetenekli Ünal, teklifin detaylarını gazetecilerle paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın muhtaçlıkları kapsamında 7 kanunda değişiklik öngören 20 unsurluk mevzuat çalışması hazırlandığını söyleyen Ünal, kanun teklifinin, kamuoyunda “bedelli yasası” olarak konuşulan yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin de bu hizmetten faydalanabilmelerine ait düzenlemeyi içerdiğini lisana getirdi.

Dövizle askerlik kapsamında ödemeleri gereken ölçüsü ödemedikleri yahut rastgele bir takvim yılında toplam 184 gün ve daha fazla mühletle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına imkan tanınacağını belirten Ünal, “Teklif, firar, müsaade tecavüzü üzere hakkında başlatılan ön incelemenin kesintiye uğramadan yürütülebilmesi ve isimli soruşturmanın hızlı biçimde başlatılabilmesi için anılan çalışanın tabiri alınması zorunluluğundan vazgeçilmesine ait hukuksal düzenleme içeriyor” dedi.

Ünal, Ulusal Savunma Bakanlığı takımlarında çalışan kamu vazifelileri, askerlik hizmetini yerine getiren yedek subaylar, yedek astsubaylar ile erbaş ve erleri ilgilendiren, askeri hizmete ait idari süreç ve aksiyonlardan doğan uyuşmazlıklarda Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Adana ve Erzurum yönetim mahkemelerinin yetkili kılınacağını bildirdi.

”GENELKURMAY LİDERİ’NİN YAŞ HADDİNİ 72 YAŞINA ÇIKARIYORUZ”

Astsubayların, 9’uncu derece birinci kademe yerine 9’uncu derece ikinci kademeden misyona başlamalarına ait düzenleme yapılacağını söz eden Ünal, “Daha evvel yaptığımız düzenleme ile akademide öğretim üyelerinin ve rektörlerin yaş haddini 75’e çıkarmıştık. Bu düzenleme ile Genelkurmay Lideri’nin vazife müddetini yani yaş haddini 72 yaşına çıkarıyoruz ve birer yıllık mühletle 72 yaşına kadar uzatılabilmesi imkanı getiriliyor” diye konuştu.

Ünal, düzenlemeyle askeri araç kazası sonucu “harp materyaline ziyan vermek” hatasından yargılanan erbaş ve erlerin, kasıt yahut ağır kusur nedeniyle mahkum olma durumu dışında meydana gelen ziyandan sorumlu olmamalarını da hayata geçireceklerini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki işletmelerin sermayesinin toplam 100 milyon liraya çıkarılacağını belirten Ünal, “Daha evvel bu sermaye artırımı Bakanlar Şurası kararıyla yapılıyordu. Artık bir ahenk düzenlemesi ile Bakanlar Heyeti kararıyla yapılan sermaye artırımını, tahsis edilen sermaye ölçüsünün Cumhurbaşkanı kararıyla 5 katına kadar artırılması, döner sermaye işletmelerine tahsisi, tahsis edilen ölçülerin azaltılıp yahut çoğaltılması, Ulusal Savunma Bakanlığınca yapılması kararını getiriyoruz” dedi.

Harekat yahut yurt dışı operasyon vazifeleri nedeniyle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş imtihanlarına katılamayan uzman erbaşlara bu statüye geçiş için ek imtihan hakkı verileceğini açıklayan Ünal, öğrenci affıyla ilgili düzenlemeyi içeren kanun teklifinin de bu hafta Meclis’e sunulacağını kelamlarına ekledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ünal, “Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabileceklerin istatistiğini çıkardınız mı?” sorusu üzerine, “Bu teknik bir çalışma. Bu teknik çalışmayla ilgili Savunma Bakanlığı sizleri bilgilendirecek” dedi.

“Genelkurmay Lideri’nin yaş haddini neden artırma gereksinimi hissettiniz?” sorusuna ise Ünal, “Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen, bu süreçle ilgili daha evvel akademide 75 yaşa çıkarmıştık biliyorsunuz, benzeri bir düzenlemenin Genelkurmay Lideri’ne dönük de yapılması talebi makul karşılandı ve bu talep düzenlemeye konuldu” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.