AKP’den TİP’li milletvekili Ahmet Şık’a 100 bin liralık tazminat davası

AKP’nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, Türkiye Personel Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’a 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Avukatların asliye hukuk mahkemesine sunduğu dava dilekçesinde, “Şık’ın dijital ortamda yayın yapan bir kanaldaki açıklamalarında, AKPa hakkında katlanılması mümkün olmayan hata isnadı ve iftiraların yer aldığı, AK Parti’nin kişilik haklarına akında bulunulduğu” öne sürülerek kelam konusu açıklamaların söz özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Ahmet Şık’ın, “gerçek dışı savlarla kamuoyunu yönlendirme ve toplum nezdinde partinin prestijini zedeleme kastıyla hareket ettiği, partinin kişilik haklarını alenen ihlal ettiği” tez edilen dilekçede, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Davalı, müvekkil partinin, parti yöneticilerinin, üyelerinin ve hukukî kişiliğinin gurur ve haysiyetini zedelediği üzere, kamuoyu nezdinde müvekkil partiye karşı haksız isnatlarda bulunarak, olumsuz fikirler geliştirme kampanyasına girişmiştir. Davalının emeli, müvekkil partiyi hukuka ters hareketlerin içinde olmakla suçlamak ve bu vesileyle müvekkil partinin prestijini sarsmaktır. Bu nedenle hareketin hukuka karşıtlığı da açıktır. Dava konusu açıklamaların, davalının kusuru sonucu gerçekleştiğine dair rastgele bir tereddüt bulunmamaktadır.”

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, “İfade özgürlüğü sınırsız olmayıp, tekrar birebir düzenlemelerle bireylerin gurur ve haysiyetleri müdafaa altına alınmıştır. Somut olayda davalı söz özgürlüğü ve tenkit hudutlarını aşarak müvekkil partinin kişilik haklarına taarruzda bulunmuştur” sözleri kullanıldı.

“Partinin siyasi durumu ve toplumdaki pozisyonu gereği manevi bedellerinin açıkça ziyan gördüğü” söz edilen dilekçede, bu kapsamda partinin kişilik hakları ve saygınlığına hücumda bulunduğu gerekçesiyle davalı Ahmet Şık’ın 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.

ŞIK NE DEMİŞTİ?

Ahmet Şık Medyascope TV kanalında katıldığı programda, muhtemel hükümet değişikliğinde yaşanacaklara ait konuşurken şunları söylemişti:

Şık, “AKP’ye MHP’ye bırakmayacağız bu muhalefeti. Ki onlar darmaduman olacaklar. Hepsi cürüm örgütü üyesi olmaktan yargılanacak yapıdan bahsediyoruz. Pak olanları suça bulaşmayanları mecliste kalmaya devam etsin. Fakat AKP bu nedenle kapatılacak ya! AKP bir siyasi parti muamelesi görmeyecek bu periyot kapanırsa. AKP bir hata örgütü olduğu için kapatılacak. Siyasi parti kılığına girmiş bir hata örgütü diyecekler” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.