Almanya işçi eksikliğini gidermekte de sınıfta kaldı: 2 bin kişilik kontenjana sadece 44 Türk vatandaşı başvurdu

Avrupa’nın pek çok ülkesinde havalimanlarında başlayan kriz devam ediyor. Almanya’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanı’ndaki uçuşlar işçi kasveti nedeniyle azaltıldı. Frankfurt Havalimanı’ndan gelen imgelerde yolcuların saatlerce beklemek durumunda kaldığı ve bavullarının yığıldığı görüldü.

Yaşanan krize karşılık, uçuş sayısının azaltıldığı Almanya’da bilhassa yer hizmetlerinde görülen işgücü eksikliğini gidermek için Türkiye’den işçi alımına onay çıkmıştı.

1 buçuk aylık sürecin akabinde Almanya’nın açtığı 2 bin kişilik kontenjana sadece 44 kişinin müracaatta bulunduğu açıklandı. Müracaatta bulunan Türk vatandaşlarından şu ana kadar bir kişinin müracaatının onaylandığı, kalan 43 kişi için kıymetlendirme sürecinin devam ettiği öğrenildi.

KAMPANYANIN BAŞARISI SORGULANIYOR

Konuya ait değerlendirmede bulunan hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, “Elbette işleyen havaalanlarına sahip olmak istiyoruz. Bu operasyonun aksamasının asıl sorumlusunun ise hükümet değil, büyük bir emekçi açığı olan havacılık şirketleri” açıklamasında bulundu.

İşverenler yer hizmetleri sağlayıcıları derneği ABL ise müracaat sürecinde tanınan mühletin kısıtlı olması sebebiyle kâfi müracaata ulaşılamayacağının altını çizdi. ABL’den yapılan açıklamada, “Bizim için yıl sonu istek edilirdi. Şu anki son tarih çok kısa.” denildi. ABL, bavulları yönetmesi ve vardiyalı olarak çalışması beklenen kümenin toplu mukavele ve uygun ödeme olmadan işe girmesinin epey zorlayıcı olduğunu tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.