‘Beynimdeki çipi çıkar’ dedi, doktora silah çekti

Özel hastaneye öğle saatlerinde MR çektirmek isteyen bir hasta geldi. Yaklaşık sekiz ay önce de MR çektiren hastaya nöroloji uzmanı Oktay Kapan, sağlık problemi olmadığını söyledi.

Bunun üzerine hasta, doktoru silahla tehdit edip dövdü. Olayın ardından saldırıya uğrayan Doktor Kapan’ın iş arkadaşları hastane önünde toplanarak yapılan bu saldırıyı protesto etti.

“DOKTOR ARKADAŞIMIZA YAPILAN BU SALDIRI CANIMIZI SIKMIŞTIR”

Hastane önünde bir araya gelen sağlık emekçileri adına konuşan Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Kenan Aydın, yaşananları şu sözlerle aktardı:

“Bölgemizde 26 yıldır sağlık hizmetlerinde başarıyla hizmet veren doktorumuz nöroloji uzmanımız Oktay Kapan dün bir şahıs tarafından silahlı ve fiziki saldırıya maruz kaldı.

Oktay arkadaşımızın pratik müdahalesi ile çok vahim bir duruma sebep olmadan kişi etkisiz hale getirildi.

Doktor arkadaşımıza yapılan bu saldırı bizleri üzmüş ve canımızı sıkmıştır. Sağlıktaki şiddet olayları artık münferit olay olmaktan çıkmış toplumsal bir olay haline gelmiştir.

Bu nedenle devletin bütün kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ortak bir akılla bu şiddetin önüne geçmek için bir programı görsel ve yerel basında bilgilendirme amacıyla bir eğitim şeklinde bu olaya müdahil olmaları gerektiğini düşünmekteyiz. Bunu kınıyoruz umarım bir daha olmaz”

SALDIRGAN ‘BEYNİMDE ÇİPLER VAR TAKİP EDİLİYORUM’ DEMİŞ

Saldırıya uğrayan doktor Oktay Kapan ise olayı şu sözlerle anlattı:

“Maalesef ülkemizde son zamanlarda çok sık görülen en az birkaç kez tekrarlayan birçoğu basına yansımadığı olaylardan birini yaşamış olduk, çok kötü ve talihsiz bir olaydı. 26 yıldır hizmet etmekteyim, hizmetimin çoğunu Elazığ’da yapmaktayım bu insanlara çok ciddi faydalarımız oldu.

Zaman zaman böyle garip hasta ve hasta yakınlarıyla karşılaşmamız normal, biz bunları anlayışla karşılıyoruz ama dünkü olay çok vahimdi. Aylar öncesinden birileri tarafından rica minnet üzerine bana getirilen, etrafta benim beynimde çipler var beni takip ediliyor diye getirilen şahsın bir beyin MR çekilip çip olmadığının ispatlanması manasında bir süreç bu.

Kırmadım beyin MR’ı çektim, beyninde herhangi bir yabancı cisim, çip, metal hiçbir şey yoktu. Tabi şahıs buna inanmadı. Bu çipi kim taktı diye sorduğumda Amerika ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından takıldığını söyledi.

Sana neden taksınlar, vasfın ne özelliğin ne diye sorduğumda ben onların yanında büyüdüm ama artık onlarla birlikte değilim bana çip taktılar beni takip ediyorlar dedi.

Sonrasında bana sen nasıl doktorsun Hipokrat yemini etmedin mi, sende mi onların adamısın gibi hakaretlerde bulunmaya başladı.”

“BÜTÜN MERMİLERİ SENİN AĞZINA BOŞALTACAĞIM’ DEDİ”

Saldırgan tarafından daha önceden sosyal medya hesaplarından hakaret ve tehditlere uğradığını belirten Kapan, olayı şöyle anlattı:

“Kayıtlarını almıştım karakola teslim ettim. En son dün geldiğinde ben seni daha önce uyarmıştım, bende çip olduğunu çok iyi biliyorsun ama sana bir şans veriyorum sen bu çipi çıkaracaksın dedi.

Bana tekrar ‘MR çek’ deyince ben de tekrar beyin MR çekmemize gerek olmadığını söyledim, daha önce çektik dedim bunun üzerine ani bir hareketle elini beline attı, belinde silah varmış ve dedi ki mermi tabancanın ucunda bütün mermileri senin ağzına boşaltacağım dediği anda hastanın üzerine atladım yaklaşık 15 dakikaya yakın boğuşma oldu.

Sonra bir arkadaş daha geldi iki kişi oldular. Her an patlamaya hazır bir silah var. Çok ciddi darbeler yaşandı, ciddi travmalara maruz kaldım ama 15 dakika sonunda ellerinden silahlarını aldım ve kendilerini güvenliğe ve emniyete teslim ettim”

SALDIRIYA SES’TE TEPKİ GÖSTERDİ

Nöroloji Uzmanı Dr. Oktay Kapan’a yapılan saldırıya Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) da tepki gösterdi. SES Elazığ Şubesi Eşbaşkanı Fulya Yegin, ”Hastalarına kendi evlatlarından, annesinden, babasından daha fazla özenle ilgi gösteren sağlık emekçisi arkadaşımızın görmüş olduğu şiddet tüm camiamızı sarsmıştır. Sağlıkta şiddetin son bulması, acil, kalıcı önlemlerin bir an önce alınması talebimizi yineliyoruz. Ülkeyi yönetenlerin sağlık emekçilerinin emeğini değersizleştiren, onları hedef haline getiren söylemlerden kaçınması ve sağlıkta şiddete karşı caydırıcı bir yasa talep ediyoruz. Artık bir sağlık emekçisinin kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.