Bozdağ: Kira artışlarını oran üzerinden belirleyeceğiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat İşçi Eğitim Merkezi’nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kiralardaki fahiş artışın önüne geçmek için çalışmaların başladığını söyleyen Bozdağ, “Oran üzerinden bir belirleme yapacağız, ölçü üzerinden değil. Zira oran üzerinden bir belirlemenin daha makul olacağı, zira oran üzerinden yaptığımızda maliyet her ölçüye nazaran farklı formda oluşacaktır. Onun üzerinde son etaba gelindiğini söz etmek isterim. Bu süreksiz bir düzenleme olacaktır” diye konuştu.

‘AMAÇ DENGEYİ KORUMAK’

Kira kontratının hürriyetini de koruyacaklarını vurgulayan Bozdağ, bu durumda hassas terazi istikrarı kurmak gerektiğini, hedefin birilerini cezalandırmak değil ve taraflar ortasındaki dengeyi korumak olduğunu söyledi. Rastgele bir cezai yaptırımın da kelam konusu olmadığını söyleyen Bozdağ, kira kontratıyla ilgili değerlendirmelerin Anayasa’da da açıkça yer aldığını belirtti.

‘DİĞER ÜLKELERDEKİ ÖRNEKLERİ İNCELİYORUZ’

Meskenin maliyeti ve emlak bedeli üzerinden bir oranlamayla hesap yapan ülkelerin olduğunu söyleyen Bozdağ, “Biz bu örnekleri inceliyoruz. Bize yakın, bizim toplumumuzun kabul edebileceği ve yanlışsız olduğunu düşündüğümüz örneklerden istifade edip ya onlardan birini alıp ya da kendimize nazaran onlardan istifade edip yeni bir formül üretebiliriz. Zira Hollanda’da ya da öteki ülkelerde bir kadro düzenlemeler var. Konut sahibinin ve kiracının da hukukunu koruyacak, yani fırsatçılık yaparak fahiş fiyatla hak etmediği kira bedeli almak isteyenin önüne geçilecek. Yoksa hak ettiği kira bedelini elbette herkes alacak. Lakin ülkedeki artan fiyatlar nedeniyle hak etmediği bir kirayı almaması sağlanacak. Yoksa herkes meskenini dilediği üzere kiraya verecek, ona bir müdahale yok” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.