Core i9-13900K, Henüz Piyasaya Çıkmadan 8 GHz’e Ulaştı

Yaklaşan Intel 13. Nesil Core işlemcilerin yüksek frekanslara çıkacağını ve gelişmiş hız aşırtma becerilerine sahip olacağını zaten biliyoruz. Ayrıca yeni nesil CPU’larda Thermal Velocity Boost teknolojisinin tekrar kullanılacağını hatırlatalım. “Raptor Lake” ailesi halen resmi olarak piyasaya çıkmadı. Ancak mühendislik örneği bir çiple yapılan olağanüstü hız aşırtma denemesi şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyuyor: 8 GHz.

Tahmin edebileceğiniz gibi overclock sürecinde çipi serin tutmak için sıvı-azot soğutma kullanıldı. Ayrıca 16 verimlilik çekirdeğiyle (E-Core) beraber 8 performans çekirdeğinde kullanılan Hyper-Threading devre dışı bırakıldı. Overclock sırasında saat hızı çarpanı 80’e getirilmiş. Bununla birlikte, 100 MHz’lik temel frekansla birlikte 8000 MHz’e ulaşmak için 1.792 V gibi yüksek çekirdek voltajı kullanıldığını görüyoruz.

Frekans hızları söz konusu olduğunda liderlik tablosunda AMD FX-8370 (The Stilt-8722.8 MHz) ve FX-8150 (AndreYang-8709 MHz) gibi işlemciler yer alıyor. Öte yandan bu numune Core i9-13900K, son on yıl içinde 8 GHz’e ulaşan ilk Intel işlemci oldu.

Hız aşırtmacı ayrıca 8 GHz’in 13900K için temel bir değer olduğunu, perakende ürünlerle birlikte çok daha yüksek hızları göreceğimizi söylüyor. Genel olarak, Raptor Lake platformu hız aşırtma meraklıları için olağanüstü şeyler sunacak diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.