Der Spiegel’den ‘seçim’ yorumu: ‘İktidar için sinir harbi’

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri, Almanya’nın Der Spiegel dergisinde de geniş yer buldu. Der Spiegel, Maximilian Popp ve Özlem Topçu imzalı haberinin başlığında “İktidar için sinir harbi” değerlendirmesine yer verdi.

‘Cumhurbaşkanlığı seçiminin polisiyeye döndüğü’ yorumunda bulunan Popp ve Topçu, “Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rakibi Kılıçdaroğlu arasında yalnızca birkaç puan fark var. Şu zamana kadar açıklanan sayılar konusunda ise çok büyük şüpheler mevcut. Pek çok şey seçimlerin ikinci tura gittiğine işaret ediyor” dedi.

‘SAATLER GEÇTİ, ŞÜPHELER ARTTI’

Seçim akşamı boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları olarak sık sık kameraların karşısına geçtiğini hatırlatan Popp ve Topçu, İmamoğlu’nun ‘moralinin iyi olduğu ve kendinden emin göründüğü’ gözlemine yer vererek, İmamoğlu’nun “Sonunda Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olacak” dediğini aktardı.

“84 milyon Türk için bu Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi neredeyse katlanılmaz bir polisiye haline geldi” diyen gazeteciler, söz konusu seçim sürecinin ‘hızla iktidar için yürütülen bir sinir harbine dönüştüğünü’ söyledi.

Popp ve Topçu, “Hem iktidar partisi AKP hem CHP, erkenden önde gittiklerini açıkladı. Fakat saatler geçtikçe devlet haber ajansı AA’nın açıkladığı rakamlara durulan şüphe arttı” dedi.

‘AA, PEK ÇOK KİŞİ İÇİN İKTİDARI PROPAGANDA ARACI’

Seçim akşamı her iki ittifaktan sonuçlara ilişkin art arda yapılan açıklamaları hatırlatan gazeteciler, “Sonuçlar hakkında bu kadar az şey bilinmesi, esasında Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında ülkeye ne yaptığının bir ifadesi” diyerek, “Anadolu Ajansı, pek çok Türk’ün gözünde iktidarın propaganda aracı gibi” yorumunda bulundu.

Bu süreçte Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) da eleştirildiğini aktaran Maximilian Popp ve Özlem Topçu, kesin sonuçların ortaya çıkmasının sabahın erken saatlerini bulabileceği, hatta daha da uzun sürebileceği bilgisini paylaştı.

‘AKŞAMIN SÜRPRİZİ: SİNAN OĞAN’

Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a da değinen gazeteciler, “Akşamın sürprizi ise hem Anka’nın hem Anadolu Ajansı’nın paylaştığı verilerde yüzde 5 bandında görünen milliyetçi aday Sinan Oğan’dı” ifadelerini kullandı.

Popp ve Topçu, analizlerine şu sözlerle son verdi: “Eğer seçim ikinci tura kalırsa, kimin kazanacağında Oğan belirleyici olabilir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir