Erdoğan: Defne’de hastaneyi yaptık, muhalefetten bir ahlaksız, ‘3 ayda neyi yapıyorsun?’ dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Rami Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldi.

“Türkiye’yi gençlerin katkılarıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma ve demokrasi hamleleriyle tanıştırdıklarını” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eskinin o köhne düzenini değiştirerek biz farklı, modern bir Türkiye’yi inşa etmenin altyapısını oluştuk. Mutlu, müreffeh ve güçlü yarınlarımızı da inşallah yine sizlerle el ele, omuza omuza inşa edeceğiz. Çeşitli mecralardan kasıtlı olarak yayılan umutsuzluk dalgalarına asla prim vermeyin. Özellikle geçmişinde ülkeye ve millete hiçbir hayrı dokunmamış kişilerin sizleri kendi dipsiz karanlıklarına çekme çabalarına karşı uyanık olun. Bunlar koltuklarını korumaktan, siyasi ömürlerini biraz daha uzatmaktan başka hiçbir gayesi olmayan kifayetsiz muhterislerdir” ifadelerini kullandı.

Seçilme yaşını düşürdüklerini dile getiren Erdoğan, “Siyasi hayatımızın tamamında gençlerimize güvendik, gençlerimize inandık, sizlerin her alanda yolunu açmanın gayreti içinde olduk. Bunu da öyle birileri gibi lafta bırakmadık. Seçilme yaşı biliyorsunuz 30’du, bunu önce 25’e, daha sonra 18’e biz indirdik” dedi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere güvenmediğini savunan Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘EN GENÇ 5 MİLLETVEKİLİNDEN 4’Ü BİZİM PARTİMİZDE’

“Niye bunlar yapmadı? Çünkü bunlar gençlerine güvenmiyordu ki. Bize aynen şunu söylediler, ‘Parlamentoyu çoluk çocuğa mı bırakacaksınız?’ Ama bunlar bilmiyordu ki ecdadımız Fatih, 18 yaşında bir çağ kapatıp bir çağ açtı. Benim ecdadım bunu yaptıysa demek ki torunları olarak bizler de bunu yapabiliriz ve yapmalıyız. İşte pazar günü seçimlerin sonuçlarına göre 28’inci dönemde Meclis’e giren en genç 5 milletvekilinin 4’ünün bizim partimizden olması bunun ispatıdır. Meclis’te 30 yaş altı en çok milletvekili bulunan, grup yaş ortalaması en düşük olan parti de yine biziz.”

‘GENLİK KOLLARI BAŞKANIMI İLK SIRADA ADAY GÖSTERDİK, CHP NİYE YAPMADI’

“Gençlik kolları başkanımı, 28 yaşında, İzmir’de bölgesinde ilk sırada aday göstererek bu konudaki kurumsal tavrımızı da ortaya koyduk. CHP Genel Başkanı ise asla böyle bir adım atmadı, atamaz. Niye? Bu yürek ister yürek. Zihinsel devrimi gerçekleştirmediğiniz sürece bu işi gerçekleştiremezsiniz. Ve biz şu anda bu zihinsel devrimi gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu zihinsel devrimi neyle gerçekleştireceğiz, sizinle gerçekleştireceğiz.”

‘TOPLAM OYLARI YÜZDE 1’İ BULMAYAN PARTİLERE 40’A YAKIN VEKİLLİK VERDİ’

“Gençlerimizin karar mekanizmalarında yer almasına tahammül dahi edemeyenlere en iyi cevabı yine sizlerin 28 Mayıs’ta vereceğine inanıyorum. Tabii 28 Mayıs’ın bir önemi daha var. 28 Mayıs’ta bu cevabı verirseniz, ertesi gün 29 Mayıs. (İstanbul’un fethi). Çok önemli. İlk defa oy kullanan 5 milyonu aşkın genci yok sayan aynı zat, gitti toplam oyları yüzde 1’i bile bulmayan partilere 40’a yakın vekil hediye etti ya. Bir de ne diyor. ‘Hesap uzmanıyım’ diyor. Bunun ben hesap uzmanlığına şaştım. Nasıl hesap uzmanısın ki bu partilere bunları dağıttın? Onun için gençler, sizin üzerinizde önemli bir görev daha var. Ne biliyor musunuz? Bunu siyaseten mezara gömmek için işte 28 Mayıs’ta kararı ona göre verin. Ve bu zaten hesap uzmanlığından emekli olmuştu, gelin siyasetten de emekli edin.”

‘BUNLARI SİYASETTEN EMEKLİ EDECEĞİZ’

“CHP’de siyaset yapan, Gazi’nin hürmetine CHP’ye oy veren gençlerimize ben bu neticeyi bırakıyorum. Gençlerimizin diğer pek çok şeyle birlikte 28 Mayıs’ta bunun hesabını da sandıkta soracaklarına inanıyorum. Sadece bununla kalmayacak, 28 Mayıs’ta aynı zamanda ben gençlerimizi kendi başarısızlıklarına ortak etmeye çalışanlara da esaslı bir dersin verileceğine inanıyorum. Siyasi ömürlerini 3-5 gün daha uzatmak için milletin sinir uçlarıyla oynayanları inşallah sizlerin desteğiyle siyasetten emekli edeceğiz. Çirkinleşen ve hatta çirkefleşen bir siyaset dilinin sahiplerinden bu ülkeyi hep birlikte kurtaracağız.”

‘SOSYAL MEDYANIN İFADE ETTİĞİ ŞEKİLDE BİR SEÇİM GÖRMEDİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra soruları yanıtladı. Bursa’dan programa katılan 18 yaşındaki Elif isimli genç ilk oyunu kullandığını söyleyerek, “Dedem 70 yaşında, yıllardır CHP’li. Fanatik CHP’li. Ben de sizin tarafınızdayım çok şükür. Dedemi ‘Bizim tarafa geç’ derdim, asla dinlemezdi beni. İkna etmeye çalıştım ve ettim. Dedem de ilk defa sizin için oy kullandı, size oy verdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Dedene selamımı söyle, yanaklarından bir öp. Rabbime bana sizler gibi uyanık, şuurlu yol arkadaşları lütfettiği için hamdolsun” karşılığı verdi.

Edirne’den katılan Ezgi isimli gencin, “Seçimden önce sosyal medyaya, televizyonlara, anketlere baktığımızda, kesinlikle seçimi kazanamayacağınızı düşündüm, böyle bir algıya kapıldım. Ancak seçimden sonra sonuçları çok farklı olarak gördük. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Bu sosyal medya, benim hiç inanmadığım bir medya grubudur. Eğer yalan arıyorsanız sosyal medyaya bakın. Halbuki biz hiç de sosyal medyanın ifade ettiği şekilde bir seçim görmedik. Benim gittiğim illerdeki hava çok çok farklıydı, çok çok güzeldi. Hatta her gittiğim yerde resmi rakamları alırım, benim öyle bir huyum var. Ne demek o? Yani emniyetten, valilikten resmi rakamları. Bakıyorum ki resmi rakamlarda biz gümbür gümbür geliyoruz.”

‘MURAT DİLMENER HASTANESİ’Nİ 45 GÜNDE BİTİRDİK, SİZ NE YAPTINIZ’

Depremin merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ilçesinden geldiğini aktaran Hacer Özgün, yanlarında oldukları için Erdoğan’a teşekkür etti.

Sosyal medyada depremzedelere hakaret edenler olduğunu söyleyen Özgün, “Onlar yeri geldiği zaman aşırı özgürlükçü, aşırı çağdaş, aydın ve insanlara hak, hukuk tanıyan kişiler olduklarını belirtiyordu. Bize aslında insanlık için yardım ettiklerini düşünüyorduk. Ama onlar bize oy için yardım etmiş, aşırı üzgünüm” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Özgün’e teşekkür ederek, “Her şeyden önce bunlardan bir tanesi malum tutuklandı, sonra serbest bırakıldı fakat daha sonra itiraz üzerine tekrar tutuklandı. Şundan bir defa emin olacaksınız: Onlar isteseler de istemeseler de Erdoğan iş başında olduğu süre içinde biz AFAD’ımızla, her şeyimizle bu depremzede kardeşlerimize bütün desteğimizi vermeye devam edeceğiz” dedi.

Deprem konutlarını inşa etmeye başladıklarını belirten Erdoğan, “Şimdi Defne’de bu hastaneyi yaptık, hemen muhalefetten bir tanesi çıktı, terbiyesiz, ahlaksız, ‘3 ayda neyi yapıyorsun?’ dedi. Ahlaksız. Biz, Covid döneminde Yeşilköy Havalimanı’nda 45 günde Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’ni bitirdik. 1006 odayla bitirdik. Aynı şekilde Anadolu Yakası’nda da Sancaktepe’de yaptık. O da aynı, 45 günde. Ya bunları biz ispatlamışız. Biz bunları yaparak konuşuyoruz, bilerek konuşuyoruz. Sen ne yaptın ya?” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*