Facebook ve Instagram’da tekrar kapalılık endişesi! Web’deki her adım kaydediliyor

Gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu reklamlardan elde eden dev teknoloji şirketi Meta, karını artırmak ismine sık sık gizlilikleri ihlal etmekle suçlanıyor. Son olarak yazılım mühendisi Felix Krause tarafından ortaya atılan savda Facebook ve Instagram’daki uygulama içi tarayıcının kullanıcıların her adımı takip ediliyor ve kayıt altına alınıyor.

Facebook ve Instagram uygulamalarına entegre olan internet tarayıcısı, şahısların web aktivitelerini ayrıntılı halde takip edebiliyor. Aktarıldığı kadarıyla her iki uygulamada da Apple’ın üçüncü parti uygulamalara sağladığı tarayıcı kullanılmıyor. Şirketler burada kendi geliştirdikleri WebKit temelli özel bir tarayıcıyı kullanıyor, bu tarayıcı da “Meta Pixel” isimli JavaScript kodu üzerinden girilen internet sitelerindeki tüm aktiviteleri tarayabiliyor.

Meta, Facebook ve Instagram uygulamaları içerisindeki tarayıcı üzerinden açılan bir internet sitesinde nereye dokunduğunuzu, hangi ilişkiyi açtığınızı, hangi metinleri seçtiğinizi, reklamlara ne vakit tıkladığınız, girdiğiniz parolaları, adresleri kredi kartı numaralarını ve fazlasını net formda görebiliyor. Şirketin bu hususta ne kadar bilgi topladığı bilinmiyor ve Felix Krause tarafından da kanıtlanamıyor. Lakin durum zımnî olarak yürüdüğü için reaksiyon çekti ve sürecin Apple’ın App Tracking Transparency (ATT) siyasetini ihlal ettiği de belirtiliyor.

Apple, ATT siyaseti kapsamında uygulamaların kullanıcıların takip edebilmesi için müsaade istenmesi gerekiyor. Bu müsaade Facebook ve Instagram uygulamaları için de geçerli olmasına karşın Meta’nın Apple’ın bu siyasetini ihlal ettiği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.