Fas’ta birinci maymun çiçeği olayı görüldü

Fas Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sıhhat Örgütü’nün mevzuya ait uyarısı kapsamında ülkede uygulanan protokol çerçevesinde Avrupa’dan gelen bir bireyde maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği aktarıldı.

Hastanın sıhhat durumunun stabil olduğu ve kaygıya yol açacak bir durum olmadığı belirtilerek, kelam konusu kişinin onaylı sıhhat prosedürleri altında tıbbi nezarette olduğu kaydedildi.

Virüsün yayılmasını önlemek için temaslıların belirlenmesi ismine çalışmaların yapıldığı söz edilen açıklamada, şu ana kadar rastgele bir belirtinin tespit edilmediği vurgulandı.

Sıhhat Bakanlığı Ulusal Acil Durum Operasyon Merkezinden 24 Mayıs’ta yapılan açıklamada, ülkede bugüne kadar 3 kuşkulu maymun çiçeği hadisesi kaydedildiği, şimdi doğrulanmış bir hadise olmadığı belirtilmişti.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.
Virüsün Kongo tipinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken, Batı Afrika çeşidinin her 2 olaydan birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.
Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.