İran’da ‘kamerayla başörtüsü denetimi’ başladı: Mahkumiyete itiraz yolu kapalı

Mahsa Jîna Amini’nin ‘ahlak polisi’nin gözaltında katledilmesiyle protestoların başladığı İran’da kameralarla yapılacak başörtüsü denetimleri bugün uygulamaya girdi. Sokaklarda, işletmelerde ve arabalarda başörtüsü takma zorunluluğuna riayet etmeyenlerin güvenlik kameralarıyla tespit edilerek telefonlarına kısa mesajla uyarı gönderileceği, uyarıyı dikkate almayanlar hakkında adli işlem yapılacağı açıklandı.

AA’nın İran’ın yarı resmi Fars haber ajansından aktardığına göre, konuyla ilgili açıklama yapan İran Genel Başsavcı Yardımcısı Abdussamad Hürremabadi, zorunlu başörtüsü kurallarını ihlal edenlerin ceza mahkemesinde yargılanacağını ve mahkemenin vereceği kararlara itiraz yolunun açık olmayacağını belirtti.

‘BAŞÖRTÜSÜNÜ AÇMAYA TEŞVİK’ SUÇUNA 10 YILA KADAR HAPİS

Hürremabadi, başörtüsünü açmaya teşvik etme suçunun ise başörtüsü kuralına riayet etmeme suçundan ‘çok daha ağır olduğunu’ ileri sürerek mahkumiyet halinde temyiz hakkı verilmeyeceğini söyledi. Hürremabadi “Bu kişiler Ceza Kanunu’nun 639’uncu maddesine göre, bozgunculuğu teşvik suçundan 1 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilir. Bu nedenle mahkemeler, herhangi bir şekilde başkalarını başörtüsü açmaya teşvik edenleri yukarıda belirtilen cezaya mahkum etmekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI: DÜŞMAN BUNU GÜVENLİK MESELESİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR

İran Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasına göre, öğrenci derneklerinin temsilcilerini kabul ettiği görüşmede konuya ilişkin açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de “Hükümet, başörtüsü sorununu kültürel bir bakış açısıyla çözmeye çalışıyor çünkü düşman bunu bir güvenlik meselesine dönüştürmeyi planlıyor ve hükümet de planlamayla düşmanın isteklerinin gerçekleşmesine kesinlikle izin vermeyecektir” dedi.

Ne olmuştu?

Tahran’da 13 Eylül 2022’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül’de yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. Gösteriler sırasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Amini’nin ölümü üzerine başlayan protestolar, 1979’dan bu yana uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının esnetilmesi taleplerini yeniden gündeme getirmişti.

İran’da “İyiliği Emretme ve Kötülükten Sakındırma Merkezi” Sözcüsü Ali Hanmuhammedi, 5 Aralık 2022’de, eleştirilerin hedefindeki İrşat devriyelerinin görevinin sona erdiğini ve başörtüsü uygulamasının ‘daha modern yöntemlerle teknolojiden de faydalanılarak devam edebileceğini’ belirtmişti.

Bu süreçte ülkede bazı kadınların başörtüsü kurallarına uymadığına dair görüntüler sosyal medyada yer bulmuştu. Bununla birlikte zorunlu başörtüsü yasasına uymadığı tespit edilen bazı işletmelerin kapatıldığına dair haberler ülke medyasına yansımıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise 4 Ocak’ta yaptığı konuşmada, ülkedeki zorunlu başörtüsü kurallarına tam riayet etmeyen kadınların ‘dinsizlik ve rejim karşıtlığıyla’ itham edilmemesi gerektiğini söylemişti. İçişleri Bakanlığı ve Yargı Erki tarafından yapılan açıklamalarda, zorunlu başörtüsü kuralına aykırı hareket edenlere karşı harekete geçileceği ifade edilmişti. Ardından, sokak ve caddelerdeki kameraların başörtüsü denetimleri için kullanılacağı belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir