İran’dan ABD’ye ‘yaptırım’ yansısı

İran Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Sözcü Nasır Kenani, ABD‘nin İran İstihbarat Bakanlığına yönelik daha evvelki “yasa dışı yaptırımları” üzere bu yaptırımların da Tahran’ın kararlılığında bir değişiklik yapmayacağını belirtti.

Nasır Kenani, Arnavutluk‘un İran ile diplomatik ilgilerini kesmesiyle sonuçlanan Tahran’a yönelik “siber saldırı” suçlamalarının gerisinde da ABD’nin olduğunu ileri sürerek, Washington idaresinin İran İstihbarat Bakanlığı ve İstihbarat Bakanı’na bu derece süratli yaptırım uygulamasının da bunu gösterdiğini savundu.

Kenani, Tiran idaresinin ise bu senaryonun kurbanı olduğunu tez etti.

Kenani, ABD’nin uzun yıllardır İran’ın terör örgütü olarak gördüğü Halkın Mücahitleri Ordusu‘na mesken sahipliği yapması için Arnavutluk hükümetine dayatmada bulunduğunu ve onları eğittiğini öne sürerek, “ABD’nin araçları, İran hükümetine ve halkına karşı terör aksiyonları, siber akınlar ve ruhsal savaşlar gerçekleştirilmesinde rol oynamıştır” sözlerini kullandı.

Kenani ayrıyeten, İran halkının haklarını korumak ve bu komplolara karşı kendini savunmak için Tahran’ın milletlerarası hukuk çerçevesinde tüm imkanlarını kullanacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.