İzmir’de, yabancı öğrenciler kiralık daire vaadi ile dolandırıldı

İzmir’de, 9 Eylül Üniversitesi’ni kazanan 50’den fazla yabancı asıllı öğrencinin, emlakçılık yapan Barış Şenol isimli bir şahıs tarafından konut kiralama vaadi ile dolandırıldığı ileri sürüldü.

3 ay, 6 ay ve 1 yıllık kiraları peşin alan Şenol’un, daireleri birçok şahsa düzmece kontratlarla kiralayarak dolandırıcılık yaptığı belirlendi. Mağdur öğrenciler, Şenol’dan şikayetçi oldu. Şikayetler üzerine gözaltına alınan Şenol, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

“Bizden depozito ve emlakçı parası bile aldı”

DHA’nın haberine nazaran; Azerbaycan asıllı öğrenci Ayxan Ahmedov, “Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kazandım. Rezidanstan bir ay evvel mesken kiraladım. Kontrat imzaladık. Apartmanın yöneticisi ve emlakçı bana bir ay sonra meskene girebileceğimi söyledi. Fakat kontrat geçersizmiş. Mukavelede T.C. numarasını farklı yazmış. Benim üzere 100’den fazla öğrenci mağdur. Benden 24 bin TL aldı. 60 bin TL aldıkları var. Kimileri bir yıllık, kimileri 6 aylık kiraladı. Bizden depozito ve emlakçı parası bile aldı. Polis merkezine sözlerimizi verdik. İnşallah bize yardımcı olacaklar. Şu an kalacak bir yerim yok. Arkadaşlarımda konuğum.” dedi.

“Arkadaşlarımda kalmak zorundayım”

Fas’tan gelen Boutaina Akouchi, “Kiraladığımız mesken için IBAN numarası üzerinden para yatırdık. Üniversite öğrencileriyiz. Dokuz Eylül Üniversitesi Memleketler arası Ticaret Kısmı’nı kazandım. Mesken için 10 bin TL ödedim. Artık arkadaşlarımda kalmak zorundayım.” diye konuştu.

Fransız vatandaşı olan Joel N’gatta da işletme kısmını okumak için geldiğini belirtip, “Ancak mesken kiralamak isterken 2 bin 500 dolar dolandırıldım.” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz sokakta kaldık”

Kazakistanlı öğrencilerden Aidos Bainazarov da, “Benim üzere pek çok Kazak öğrenci konut kiralamak isterken mağdur oldu. Hepimiz sokakta kaldık. Üniversite için geldik. 14 bin TL ödeme yaptık. Depozito ve emlakçı parası bu ölçüye dahildi. Hepimiz şikayetçi olduk.” diye konuştu.

“Apartmanda ‘dolandırıldınız’ üzere bir yazıyla karşılaştım”

Öğrencilerden Demir Ötkan ise, “Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Kısmı’nı kazandığım için Buca’daki meskenleri araştırdık. Kendi konutumda kalmak yurttan daha yeterli olur diye düşündüm. Biraz aradıktan sonra emlakçı Barış Şenol’la karşılaştık. Emlakçıyla görüştük. Konutu beğendikten sonra 12 bin TL yatırdık. Anahtarı iki hafta sonra vereceğini söyledi. İki hafta sonra geldiğimde apartmanda ‘dolandırıldınız’ üzere bir yazıyla karşılaştım. Bu dolandırıcılığı yaklaşık 300 bireye yaptığı söyleniyor. Yeni bir mesken arayışımız var. Şikayetçi olduk. Bildiğim kadarıyla yakalanmış.” dedi.

“Yurt dışına çıkmak üzereyken yakalandığını öğrendik”

Öğrenci olan kızı için bir konut kiralamak istediğini fakat dolandırıldığını anlatan Nermin Çokgezmiş ise, “Bir internet sitesinden daire baktık. Emlakçı konutları gösterdi. Daire 29’u kiraladık. 4 bin TL kira, 4 bin TL depozito, 4 bin 500 TL de emlakçı parası istedi. Emlakçı parasını elden verdik. 8 bin TL bankadan yatırdık. Buranın sorumlusu rezidanstır. IBAN da rezidansa aitti. Meskenler nasıl boştu Tıpkı daireyi birçok şahsa kiralamış. Bu olayı dün gece öğrendim. İki gündür de kendisine ulaşamıyordum. Bugün gidip hata duyurusunda bulunacağım. Yurt dışına çıkmak üzereyken yakalandığını öğrendik. Bir emlakçı arkadaşı daha vardı. 2- 3 kişi olduklarını düşünüyorum.” dedi.

Rezidans yöneticisinden açıklama

Rezidansın yöneticisi Abdülkadir Çam ise şunları söyledi:

“Rezidansın idaresini 10 Eylül tarihinde almış bulunmaktayız. Rezidansın eski yöneticisi Barış Şenol, hakkında tarafımızca idare olarak inceleme başlatılmıştır. İdare hesap defterleri, bağımsız kuruluşlara inceletilmekte ve eski idare tarafından kanun dışı yapıldığı tespit edilen her süreç için isimli ve cezai süreç başlatılacaktır. İlgililere bilgi verilmek suretiyle tüm bilgi ve dokümanlar paylaşılarak varsa mağdurların yanında bulunacağımızı bildiririz. Bilinmesini isteriz ki; yaşanan olaylar en çok tarafımızı zorlamaktadır. Çünkü eski yönetici olan kişinin bizi onay ve bilgimiz olmadan kendisini yönetici üzere gösterip birçok kişinin mağduriyetine neden olmuştur. Bu mağduriyet tarafımızı da zedelemekte olup, her bir kişinin mağduriyetlerinin giderilmesi bizler için de kıymet taşımaktadır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.