Kamu eczacıları düzenleme bekliyor: Mağdur edildik

Türkiye’de kamu hastanelerinde misyon yapan 3 bin 950 eczacı var.

Kamu eczacıları da gelir artışı için 12 Ağustos’ta yayınlanan Sıhhat Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğini bekliyordu.

Artış oldu fakat beklentiyi karşılamadı.

Eczacı Deniz Oylumlu, çabucak hemen tüm branşlara kazanımlar sağlanmasına karşın maddi olarak ve özlük hakları konusunda kamu eczacılarının hak kayıplarını uğradığını söyledi.

KONU YARGIYA TAŞINDI

Oylumlu, ”Hem eczacılar ortasında hem başka sıhhat branşları ortasında açıkcası ayrıştırıldığımızı ve ötekileştirildiğimizi düşünüyoruz” diyerek kat sayı farkının düzeltilmesini talep ettiklerini açıkladı.

Türk Eczacıları Birliği de mevzuyu yargıya taşıdı.

Birlik Lideri Arman Üney, eczacıların beş yıllık bir eğitim aldıklarını ve stratejik işçiler olduklarını söyledi.

”DAVA AÇTIK, SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ”

Eczacıların hastanelerde bilhassa çok büyük bütçeleri yönettiklerini belirten Üney, ”Burada pratisyen doktor ve diş doktoruna beşten altı buçuğa çıkarılan bir katsayı var. Maalesef eczacılar burada iki buçuktan 3.05’e çıkarılmış durumda ve bu da çok cüzi bir artış var” diyerek yansılarını lisana getirdi.

Üney kelamlarına şunları ekledi:

”Taban ek ödemesinde de tabip ve diş doktoruna 2.26 olarak belirlenen katsayı maalesef eczacılara yalnızca 0.5 olarak belirlenmiş.Biz bunun da iki nokta yirmi altı olmasını istiyoruz. Yayınlanan yönetmeliğe dava açtık. Süreci de takip ediyoruz”

”HAKLARIMIZ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN”

Kamu eczacıları taleplerini lisana getirmek için Sıhhat Bakanlığı’na bir mektup yazdı.

Mektupta “Uğradığımız haksızlığın yapılacak yeni düzenlemelerle giderilmesini, mali ve özlük haklarımızın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz” denildi.

Eczacı Deniz Oylumlu, ”Eczacısı, tabibi, hemşiresi daima birlikte bir formda ayakta kalmaya çalıştık. Sıkıntı günler de geçirdik. Bu süreçleri birlikte atlattık. Bir şeyler hak edilecekse herkese adalet içinde kimsenin hakkını kimsede bırakmadan mümkün olduğu kadar eşit formda yaklaşılmasını talep ediyoruz. Umarım 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü tarihine kadar da tekrar düzenlemeler sağlanır ve bize bu ikram üzere olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.