Kılıçdaroğlu’nun önde olduğu ülkelerde oy süresi kısalmıştı; CHP’den YSK’ya itiraz

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Yüksek Seçim Kurulu’nun Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rekor sayıda oy aldığı ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde oy verme sürelerinin kısaltılması kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Özcan, “Seçim başlamadan önce ikinci tura kalması halinde, ABD’de oy kullanma işleminin 5 gün olacağı bize iletilmişti. Hatta biz 5 gün için sandık görevlilerinin ve müşahitlerin isimlerini hazırlamıştık” yazdı.

Çarşamba akşamına kadar Washington Büyükelçiliği’nin internet sitesinde de ikinci tur için 20-24 Mayıs arasında oy kullanılabileceğinin yazdığını vurgulayan Özcan, “Seçim başlamadan önce ikinci tura kalması halinde, ABD’de oy kullanma işleminin 5 gün olacağı bize iletilmişti. Hatta biz 5 gün için sandık görevlilerinin ve müşahitlerin isimlerini hazırlamıştık.” diye konuştu.

Özcan, “YSK bunu değiştirdi ve 2 güne düşürdü. Gün sayısını azaltma işlemi ne tesadüf ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun rekor sayıda oy aldığı ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Japonya gibi ülkeler için kullanıldı” ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanlığı ve YSK’nın “topu birbirine attığını” ifade eden Özcan, “Lojistik sebepler bahane edilemez çünkü ilk baştan itibaren 5 gün olarak belirlenmişti. Lütfen siz de tepkinizi gösterin” diye konuştu.

Alınan kararın AKP’nin 2. tur için rahat olmadığına işaret ettiği değerlendirmesinde bulunan Özcan, “Bugün YSK’ya itirazımızı yapıyoruz, gelişmeleri size bildireceğim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir