Lise kayıtları ne vakit başlıyor? 2022-2023 lise kayıt tarihleri ne vakit?

LGS imtihanında ter döken adaylar, imtihan sonrası tercih süreçlerine başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, tercih ve nakil süreçlerine dair ise sık sık açıklama yayınlayarak öğrencileri bilgilendiriyor.

Sınavı atlatan ve tercih yapan öğrenciler, üniversite eğitimi öncesi kaliteli bir lise eğitimi almak istiyor.

Yerleştiği okuldan şad olmayanlar, nakil süreçleri sayesinde okullarında da değişiklik yapabilecek.

LGS imtihanından aldığı puanlar doğrultusunda tercih süreçlerini gerçekleştiren binlerce 8.sınıf öğrencisi ise “Lise kayıtları ne vakit başlıyor?” sorusuna cevap arıyor.

Peki, Lise kayıtları ne vakit başlıyor? 2022-2023 lise kayıt tarihleri ne vakit? İşte karşılığı…

Lise kayıtları ne vakit başlıyor? 2022-2023 lise kayıt tarihleri ne vakit?

Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’na nazaran; yerleştirme süreçleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Nakil süreçleri ne vakit yapılacak?

Bakan Özer, birinci yerleştirmede yerleşemeyen yahut yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme sürecinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“LGS kapsamında yerleştirmeye temel birinci nakil müracaatları başladı. 25-29 Temmuz ortası, yerleştirmeye temel 1. nakil tercih devri olacak. Yerleştirmeye temel 1. nakil sonuçları 1 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye temel 2. nakil tercih müracaatları 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek, sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak.

Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 8 Ağustos 2022’de tamamlanmış olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komitelerince yerleştirme müracaatları alınacak ve 19 Ağustos 2022’de yerleştirme süreci tamamlanacak.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.