Mısır Çarşısı’ndaki patlamaya ait Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkındaki beraat kararı bozuldu

Yargıtay Ceza Genel Şurası, 1998’de Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ait davada, sanıklar sosyolog Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verilen beraat kararına ait incelemesini tamamladı.

Kurul, mahallî mahkemenin direnme kararı üzerine verdiği beraat kararını yerinde bulmayarak sanıkların hareketlerinin, olay tarihinde yürürlükte olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. hususunda belirtilen “devlet güvenliğine karşı suç” kapsamında olduğu gerekçesiyle bozdu.

Bu kararın akabinde sanıklar, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle tekrar yargılanacak.

Yargıtay Ceza Genel Konseyinin kararının münasebeti daha sonra yazılacak.

‘YAP-BOZ’LA 24 YIL: DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda 1998’de 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ait davada, “patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespitinin yapılamadığı” gerekçesiyle Pınar Selek hakkında beraat kararı vermişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Selek’in “sosyolojik araştırma yapma ismi altında silahlı terör örgütü üyeleri ile irtibata geçtiği, örgütün emeli doğrultusunda bombayı yerleştirdiğinin anlaşıldığını” belirterek, beraat kararını bozmuştu. Daire, “eylemin, örgütün ülke genelindeki organik bütünlüğü ve toplumdaki aktifliği de nazara alındığında cürüm tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK’nin 125. unsurunda tanımlanan “devlet güvenliğine karşı suç”u oluşturduğuna hükmederek, Selek’in bu husus kapsamında ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasını” istemişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, dairenin kararına itiraz etmesi üzerine belge, Yargıtay Ceza Genel Şurasına gelmişti. Başsavcılığın itiraz müracaatında, “patlamanın nedeninin tam olarak tespit edilemediği savunularak, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin beraat kararının yerinde olduğu” savunulmuştu. Başsavcılığın itirazını reddeden Yargıtay Ceza Genel Heyeti, 2010 yılında 9. Daire’nin bozma kararının yerinde olduğuna hükmetmişti.

Bunun üzerine davayı tekrar gören İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’deki duruşmada, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin, sosyolog Pınar Selek ile Abdülmecit Öztürk hakkında verilen beraat kararının bozulması istikametindeki kararına karşı direnmiş, öteki sanıklar Kadriye Fikret Sevgi, Heval Öztürk ve Maşallah Yağan açısından ise bozma ilamına uyulmasını kararlaştırmıştı. Mahkeme, 22 Kasım 2012’deki duruşmada ise Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkındaki beraat kararında direnmekten vazgeçmişti.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ocak 2013’te görülen son duruşmada, tutuksuz yargılanan Selek’in “devletin hakimiyeti altındaki toprakların bir kısmını devlet yönetiminden ayırmaya matuf harekette bulunmak” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasına karar vermişti. Heyet, Selek hakkında yakalama kararı da çıkarmıştı.

Mahkeme Lideri Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise Selek’in beraat etmesi gerektiğini belirterek karara muhalif kalmıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 2 Ocak 2014 tarihli tebliğnamesinde, Selek hakkındaki mahpus cezasının onanmasını istemişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise 11 Haziran 2014’te belgeyi tarz tarafından bozarak lokal mahkemeye göndermişti.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin yeni kanunla kapatılması üzerine dava evrakı, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesine gelmiş ve bu mahkemenin birinci duruşmasında, Selek ile ilgili verilen yakalama buyruğu kararının kaldırılmasına hükmedilmişti.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi de 19 Aralık 2014’te sanıkların atılı cürmü işlediklerine dair mahkumiyetlerine yetecek ölçüde kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediği gerekçesiyle sanıkların beraatine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.