‘O elmayı kısmından niçin kopardın’ hesaplaşması

1990’lar neslinin sevdiği çizgi roman ve sinema serisi ‘Yakari’ ise o eski hoş günleri bilmeyen çocuklar için beyazperdede.

SALİHA SULTAN

Türkiye’de sinema salonlarında bugün 4’ü yerli toplam 7 sinema vizyona giriyor. Bilim kurgudan güldürüye, animasyondan tansiyona değerli üretimlerin yer aldığı sinema takviminde, sinema dünyasının kışkırtıcı direktörlerinden Alex Garland’ın ‘Ex Machina’ ve ‘Devs’ sinemalarının devam sineması niteliğindeki ‘Adamlar’ sineması öne çıkıyor. İrlandalı meşhur oyuncu Jessie Buckley’ın başrolde olduğu sinemada, Rory Kinnear, Gayle Rankin ve Paapa Essiedu rol alıyor. Bilim kurgu ögeleri taşıyan tansiyonda, yaşadığı travmatik bir olayın tesirinden kurtulabilmek ve iç huzurunu sağlamak için İngiltere taşrasında mesken kiralayan bir bayan olan Harper’ın başından geçen ürkütücü olayları izleyiciye aktarıyor. Sinemada kolay görünen bir temayı araştıran direktör, hem Hıristiyan hem de pagan imgeleriyle oynuyor. Semavi dinlerin ortak kıssası Adem ile Havva’nın yasak elma kıssası üzerinden yola çıkarak, erkeklerin kendi meseleleri için bayanları suçlama eğilimini masaya yatırıyor.

YERLİ GÜLDÜRÜNÜN USTALARI GÜLDÜRMEYE GELDİ

Yerli üretimlerde Ersin Korkut, Murat Akkoyunlu, İrfan Kangı, Orçun Kaptan ve Uğur Serhan’ın başrollerinde oynadığı ‘Şimdi Yandık’ sineması öne çıkıyor. Onur Aldoğan’ın yönettiği sinema tıpkı konutta yaşayan üç adamın yaşadığı komik olayları mevzu ediniyor. İmam Tahsin’in yönettiği ‘Karanlık Madde’ de de Ahmet Yıldırım, Nihan Aşıcı, Orkun Olgar, Ahmet Pınar ve Dilek Serbest’in başrollerde. Sinema, bir küme maceracı arkadaşın Aladağlar’da buldukları karanlık bir unsurun tansiyon dolu öyküsünü işliyor. Yerli endişelerden ‘Semur 3: Kıyamet-i Cin’ eşini kaybettikten sonra psikolojisi bozulan Murat’ın yaşadıklarını, ‘Arınma Seansı-Tarot’ ise, baktırdığı tarot falını diğerlerine anlatan genç bir bayanın yaşadığı dehşetli olayları husus ediniyor.

ÇOCUKLUĞUMUZUN ŞİRİN KIZILDERİLİSİ

Animasyon tutkunlarının beğenisini kazanacak ‘Yakari’ sineması ise, Siu kabilesinden olan küçük Kızılderili Yakari’nin kıssasını anlatıyor. Birebir isimli meşhur çizgi roman serisinden uyarlanan, Türk izleyicilerin 1983 imali çizgi sinemalarıyla de hatırlayacağı sinemada, Yakari’nin kabilesini bulmak üzere çıktığı seyahatte yaşadıklarını izleyiciye aktarılıyor. Memleketler arası Çocuk Sineması Film Festivali’nde seyirci mükafatı kazanan sinema, çocuklarıyla kaliteli bir üretim izlemek isteyenler için ülkü bir seçim.

İRANLI USTA DİREKTÖRÜN OĞLUNDAN YOL KISSASI

İran Yeni Dalga Sinemasının usta direktörlerinden Cafer Panahi’nin oğlu Panah Panahi’nin direktörlüğünü ve senaristliğini üstlendiği, 2021’de Cannes Sinema Festivali’nde yarışan, Londra Sinema Festivali’nde ‘En Düzgün Film’ mükafatını alan ‘Yola Devam’ sineması bugün Diğer Sinema kapsamında vizyonda. 37 yaşındaki direktörün dört kişilik bir ailenin yol öyküsünü anlattığı sineması, kısıtlayıcı bir toplumdan kaçma ve öyküler anlatma isteğine güçlü bir övgü niteliğinde. Bir arabanın klostrofobik (kapalı alan korkusu yaratan) alanında geçen dram çeşidindeki sinemada, enerjik bir çocuk (Rayan Sarlak) ile bacağı kırılan huysuz babasının (Hassan Madjooni) hikayesini anlatıyor. Ön koltukta anne (Pantea Panahiha) ve şoförün (Amin Simiar) yer aldığı araba, çölle kaplı ufka gerçek yol alıyor. Sinemada kimse nereye gittiklerinden bahsetmiyor, fakat konuşulmayan varış noktasının bilinmesi; tasaya, ümitsizliğe ve çok tuhaf davranışlara neden oluyor. Sinemanın atmosferinde 1970’lerin İran pop müziği de yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.