Okul katliamının akabinde ABD polisinden itiraf: Yanlış bir karardı

Teksas’ın Uvalde kasabasındaki 19 öğrenci ile iki öğretmenin öldürüldüğü silahlı hücuma ait polis, saldırgana vaktinde müdahale edilmemesinin “yanlış bir karar” olduğu itirafında bulundu. Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, düzenlediği basın toplantısında, polise yönelik tenkitlere karşılık verdi.

McCraw, saldırganın okula ulaştığı saat 11.30 ile polisin müdahale ettiği 12.46 ortasında acil polis sınırına bir çok arama yapılmasına karşın, olay yerindeki komuta merkezinin yanlış bir formda “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü söyledi.

Sınıftan tekraren acil çizgisi arayan bir çocuğun fısıldayarak sekiz yahut dokuz çocuğun hala hayatta olduğunu ve “Lütfen buraya polis gönderin” diyerek yalvardığını belirten McCraw, yaklaşık bir saat boyunca en az 19 polisin okulun koridorunda saldırganın bulunduğu sınıfa müdahale etmek yerine taktik timlerinin ulaşmasını beklediğini kaydetti.

McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, etkin bir saldırgan durumundan barikatların arkasına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Lakin eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala faaldi. Bu yanlış bir karardı” diye konuştu. Hudut devriye taktik timlerinin okula ulaşmasıyla 12.50’de saldırganın bulunduğu sınıfa girildiği ve saldırganın etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

AR-15 tipi otomatik akın silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na atak düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birebir sınıftan 19 çocuk ve iki öğretmeni vurarak öldürmüştü. Atakla ilgili incelemeler sürerken, bilhassa çocukların aileleri, polisi saldırgana vaktinde müdahale etmemekle eleştiriyordu. Akının, Teksas tarihinde en ölümcül okul saldırısı olduğu kaydedilirken, 2012’de 28 kişinin öldürüldüğü Connecticut’taki Sandy Hook ilkokulu saldırısından sonra ülkedeki ikinci büyük atak olduğu belirtiliyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.