Orman vurgunu operasyonunda çarpıcı ayrıntılar

Muğla’nın Dalaman ilçesindeki 3 yıl evvel çıkan orman yangınında ziyan gören 1380 hektar alanı 350 hektar olarak gösterip, kayıtlara geçirilmeyen alanda usulsüzlükler yapılan operasyona ait yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü sorumluğundaki Akbük, Göbün, Taşyaka ve Küçük Sarsala koylarında, mevcut Mesire Alanı Yönetmeliğine muhalif kaçak yapıların yapıldığı ortaya çıktı.

Dalaman ilçesinden 10 Temmuz 2019’da çıkıp, Fethiye’nin turistik Göcek Mahallesi’ne kadar yayılan ve 17 saatte söndürülen orman yangınında 350 hektar alanın ziyan gördüğü kayıtlara geçti.

KESİLEN AĞAÇLARI SATIP PARASINI BÖLÜŞTÜLER

Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada yanan alanın 1380 hektar olduğu ve kayıtlara geçirilmeyen 1030 hektarlık alanda kesiti yapılan yaklaşık 4 bin çam ağacının ise Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Lideri ve Karacaağaç Mahallesi Muhtarı Vedat K. ile iş birliği yapılarak çeşitli vilayetlerde satılıp, parasının paylaşıldığı bilgisine ulaşıldı.

Şüphelilerin uydurma nakliye raporu, kesim alanı dışında genç ve nitelikli ağaçların kesilmesi, ormana ilişkin koylardaki işletmelerin adapsız olarak kiraya verilmesi üzere usulsüzlükler yaptıkları da öne sürüldü. Usulsüzlükler nedeniyle kamu ziyanının yaklaşık 3 milyon lira olduğu kaydedildi.

25 KUŞKULU GÖZALTINA ALINDI

Muğla Vilayet Jandarma Komutanlığı gruplarının ortaya çıkardığı vurgunla ilgili yürütülen soruşturmada 4 ay süren teknik ve fiziki takibin akabinde 29 Mart’ta Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde operasyon düzenlendi.

Operasyonda Dalaman Orman İşletme Müdürü Lider M., işletme şefleri Kadriye Ç. ile Gökçe Ş., Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi Lideri ve Karacaağaç Mahallesi Muhtarı Vedat K., Dalaman Karacaağaç Kalkınma Kooperatifi muhasebecisi Musa K.’nin de ortalarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin mesken ve iş yerlerindeki aramalarda bilgisayar, evrak ve dijital malzemelere el kondu.

TUTUKLU 3 SANIK DA TAHLİYE OLDU

Gözaltına alınan 25 şüpheliden 20’si, jandarmadaki tabirlerinin akabinde savcılığın talimatıyla hür bırakıldı. Öteki 5 kuşkulu de 1 Nisan’da adliyeye sevk edildi. Klasörler dolusu evrak da jandarma çalışanınca adliyeye taşındı.

Şüphelilerden muhtar Vedat K., Dalaman orman işletme şefleri Kadriye Ç. ve Gökçe Ş., çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Başkan M. ve Musa K. ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

Tutuklu sanıkların avukatının yaptığı itirazı pahalandıran Ortaca Sulh Ceza Hakimliği Gökçe Ş., Kadriye Ç. ve muhtarı Vedat K.nin kâfi kanıtın toplanması gerekçesiyle 22 Mayıs’ta isimli denetim koşulu ile hür bırakılmasına karar verdi.

YENİ AYRINTILAR ORTAYA ÇIKTI

Soruşturma sürerken Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü sorumluğundaki Akbük, Göbün, Taşyaka ve Küçük Sarsala koylarında, mevcut Mesire Alanı Yönetmeliği’ne ters kaçak yapıların yapıldığı belirlendi.

Koylarda yapılan kaçak yapılara kılıf uydurmak için yönetmeliğe ve kanunlara alışılmamış olarak vaziyet planı çizdirildiği tespit edildi. Planlarda, Dalaman Orman İşletme Müdürü Lider M., işletme şefleri Kadriye Ç. ve Gökçe Ş.’nin imzalarının bulunduğu belirlendi.

Koylardaki yapıların hepsinin yönetmeliğe ters olduğu saptandı. Yalnızca deniz yolu ile ulaşımının bulunduğu koylardaki yapıların, Kıyı Kenar Kanunu’na da ters olduğu ortaya çıktı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.