Piyasalarda son durum: Dolar ne kadar oldu? (2 Haziran 2022)

TL üç hafta içinde neredeyse yüzde 10 bedel kaybederek aralık’taki kur krizden bu yana birinci kez 16.5 düzeyine yaklaştıktan sonra 16.5 düzeyinin çabucak altında yatay seyrediyor.

Bilgi gündeminde bugün mayıs ayı öncü dış ticaret bilgileri, TCMB’nin geçen hafta siyaset faizini sabit tuttuğu toplantının özetleri ve haftalık para banka, menkul değer ve döviz rezervi istatistikleri izlenecek.

TL’DE KIYMET KAYBINA KARŞIN…

TCMB enflasyondaki keskin yükseliş ve TL’de son periyotta artan kıymet kaybına karşın geçen hafta para siyasetinde değişiklik yapmadı. TCMB’nin geçen hafta devreye alacağını belirttiği teminat ve likidite siyaset adımları ile kredilerde ek makro önlemler de takip ediliyor.

Geçen hafta en yüksek 16.46 düzeyinin görüldüğü dolar/TL bu sabah saat 08.47’te 16.3800/16.4500 düzeyinden süreç gördü.

Şu an 16.4426 düzeyinde süreç görüyor. 

REZERVLER SERT DÜŞÜŞ SONRASI BİRİNCİ ARTIŞINI GÖSTERECEK

Öncü bilgilerden bankacıların yaptığı hesaplamaya nazaran, TCMB’nin Mayıs ayında piyasaya rezervlerinden yaptığı döviz arzı yılın birinci dört ayına nazaran bariz bir artış eğiliminde. Münasebetiyle TCMB’nin aslında negatifte olan kendine ilişkin döviz rezervleri mevcut siyasette her geçen gün daha çok eriyor.

TCMB’nin toplam rezervi 20 Mayıs prestijiyle yaklaşık 1.6 milyar dolar düşüşle 100 milyar dolara, milletlerarası net rezervler ise arka arda beşinci haftada da düşüşle 10 milyar doların altına geriledi.

Uzmanlar tarafından yakından izlenen swap hariç rezervler ise birebir periyotta eksi 52 milyar dolara kadar gerileyerek daha evvel büyük siyasi ve ekonomik değişimleri beraberinde getiren eksi 60 milyar dolara bir defa daha yaklaştı.

Artan güç maliyeti başta olmak üzere yüksek döviz gereksinimine karşın Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu 3 bankacı TCMB’nin 10 milyar doların altına gerileyen net rezervlerinin geçen hafta 13-13.5 milyar dolara yükseldiğini hesaplıyor. Benzeri biçimde 100 milyar dolar olan toplam rezervlerin ise 103.5-104.5 milyar dolara yükseleceği istikametinde.

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40’ını, hizmet ihracatı döviz gelirlerinin bir kısmını ve KKM uygulmasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri genel olarak birebir oranda artmıyordu. Geçen hafta ise son 5 haftanın bilakis rezerv fiyatı ilgili adımların üzerinde artış artış gösterdi.

Piyasalar rezervlerde sert düşüşler sonrası artışın nedenlerini ve devam edip etmeyeceğini takip edecek.

ENFLASYON SORUNU BÜYÜYOR

İTO tarafından dün açıklanan bilgilere nazaran İstanbul’da perakende fiyatlar mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 5.84 artarken, yıllık artış oranı yüzde 87.35’e çıktı.

İstanbul enflasyon verisinin enflasyonda şimdi zirve noktasının görülmediğini göstermesi akabinde Cuma günü TÜİK tarafından açıklanacak bilgiler izlenecek.

Reuters anketine nazaran enflasyonun mayıs ayında 24 yılın tepesi olan yüzde 76.55’e ulaşması bekleniyor. Ankette yıl sonu iddiası ise bir evvelki ay gerçekleştirilen anketten 11.5 puan daha yükselerek yüzde 63.5 düzeyine ulaştı.

Öte yandan dünden geçerli elektrik ve doğalgaza yapılan artırımların da TÜFE’ye birinci tesiri yaklaşık 85 baz puan olacak. Lakin artırımların konut dışında da gerçekleşecek olması ve ikincil tesirlerle TÜFE’ye yansıma birinci tesirin üzerinde olacak.

Piyasalarda yaratacağı risklere karşın 140 milyar dolara yakın ferdi döviz birikiminin kamuya kazandırılmasını amaçladığı iddia edilen enflasyona endeksli Hazine tahvilinin devreye alınıp alınmayacağı, alınması halinde de zamanlaması izleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.