Selma Gürbüz Vakfı ne yapacak

Sevgili Selma Gürbüz aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. İstanbul Modern’deki “Dünya Diye Bir Yer” sergisi, vefatından sonra kapandı. Ne heyecanlanmıştı İstanbul Modern’de sergi açacağına. Dört yıl önce akciğer kanserine yakalandığında büyük bir azimle hastalığıyla mücadele etti. Hatta Almanya’ya sık sık gidip bağışıklık terapisi bile yaptırdı. Ama elinden kurtulamadı ve “atlattım” dediği hastalık üç yıl sonra geldi buldu yine Selma’yı. İstanbul Modern’deki sergisinin tadını bile çıkaramadı ne yazık ki. Vefat ettiğinde 61 yaşındaydı.

Ressam ve heykeltraş Selma Gürbüz, İngiltere’de Exeter College of Art and Design’daki sanat eğitiminden sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin resim bölümünü bitirdi. Paris, Roma, Buenos Aires, Barselona ve Japonya’nın farklı şehirlerinde sergiler açtı. Bir süre Paris’teki Galerie Maeght onu yurtdışında temsil etti. İstanbul Modern, Ankara Resim Heykel Müzesi ve Londra’daki The British Museum ve tabii Galerie Maeght Kolleksiyonu’nda yapıtları bulunuyor.

Küratörlüğünü Öykü Özsoy’un yaptığı İstanbul Modern’deki “Dünya Diye Bir Yer” Afrika’nın sıcağı, yaban yaşamı, aslanları, kaplanları, güneşin doğuşu ve batışını içinizde hissettirecek safran sarıları, kömür karaları, nar kırmızıları ile “işte Selma’nın renkleri” diyeceğiniz tüm renklerdeydi. Adeta bir cipin tepesinde bir safarideydiniz. Sergi Küratörü Özsoy, Selma Gürbüz’ün 35 yıllık sanat pratiğini de hatırlatarak “bu sergi sanatçının görsel bir ansiklopedisi”, Selma ise “her sergimde çok heyecanlanırım çünkü her sergi benim için bir hesaplaşmadır” demişti.

MİRASI KARDEŞLERİN

ESERLERİ UNUTULMASIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.