Türkiye ve Azerbaycan bir arada hareket edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye Uzay Ajansı ile Azerbaycan Uzay Ajansı ortasında bilhassa uydu alanında birlikte hareket etmemizi sağlayacak bir muahedeyi da imza edeceğiz.” dedi.

Varank, Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Ulusal Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’ın büyük bir coşku ve heyecanla başladığını söyledi.

TEKNOFEST’in emellerinden birinin gençlere ve çocuklara teknolojiyi sevdirmek olduğunu belirten Varank, bu manada düzenlenen teknoloji müsabakalarının kıymetine işaret etti.

Varank, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışlara 1000 ekip ile 6 binden fazla gencin katıldığını lisana getirerek, “Burada gençlerimiz grup çalışmasını ve grup ruhunu öğrendiler. Bu manada TEKNOFEST’in yerini bulduğunu görebiliyoruz.” tabirlerini kullandı.

TEKNOFEST’in düzenlenmesinin bir öbür maksadının da geliştirilen teknolojilerin gösterilmesi olduğunu belirten Varank, TEKNOFEST Azerbaycan’da iki ülkeden firmaların geliştirdiği teknolojilerin sergilendiğini söyledi. Varank, “Burada vatandaşlarımıza şu imkanı vermiş oluyoruz; Bakınız biz Türk’ün gücüyle neler yapabiliyoruz, hangi teknolojileri, eserleri geliştirebiliyoruz, gelin bunları görün. Ülkenizle gurur duyun.” diye konuştu.

“DÜNYA GELSİN TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖRSÜN” CEVABI

İki ülkenin, “bir millet iki devlet” anlayışıyla bu tip faaliyetlerle daha ileri noktalara geleceğini belirten Varank, şöyle devam etti:

“Biz burada iki ülkenin gençlerini, teknoloji geliştiricilerini ve şirketlerini bir ortaya getirerek ülkelerimizi kalkındıracağız hem de bölgesel manada çok farklı güç pozisyonuna geleceğiz. Bir genç kardeşimize ‘TEKNOFEST’ten ne anlıyorsun?’ diye sorduk, ‘Dünya gelsin, Türk’ün gücünü görsün, yerini bilsin’ dedi. Sahiden o denli. Biz dünyaya diyoruz ki TEKNOFEST’e gelin, Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğiyle neler yapılabileceğine şahit olun.”

3 MUTABAKAT İMZALANACAK

Varank, Azerbaycan ile Türkiye’nin ekonomik manada çok derin bağları ve karşılıklı yatırımları bulunan iki ülke olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Bu ziyaretimiz kapsamında farklı muahedeleri imza edeceğiz. Bunlardan birisi, KOBİ’lerin kabiliyetlerini karşılıklı olarak geliştireceğimiz bir mutabakat. Türkiye Uzay Ajansı ile Azerbaycan Uzay Ajansı ortasında bilhassa uydu alanında birlikte hareket etmemizi sağlayacak bir muahedeyi da imza edeceğiz. Bunun yanında teknoloji ve sanayi alanında bir arada hareket etmemizi sağlayacak bir mutabakata imza atacağız. Bu mutabakatlarla da karşılıklı ilgilerimiz çok daha geliştirmiş olacağız. İki ülkenin ekonomik bağlarını çok daha güçlendirmiş olacağız. Bunun yanında karşılıklı olarak bir teknopark kurmak istiyoruz. Teknoparkta firmalarımızı beraberce desteklemek istiyoruz.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.