Türkiye’de birinci, Ferrobor Üretim Tesisi’nin temeli atıldı: Bedeli 400 bin dolara kadar çıkıyor

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Eti Maden Tesisi’nde hizmet verecek olan Ferrobor Üretim Tesisi’nin temel atma merasimine katıldı. Bakan Dönmez’e, Vali Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik ve İsmail Ok, Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşer’in yanı sıra kurum çalışanları eşlik etti. Protokol konuşmalarının akabinde kürsüye çıkan Bakan Dönmez, son vakitlerde Türkiye’nin dört bir yanında açılış ve temel atma merasimlerine katıldıklarını belirtti.

Avrupa’da yaşanan güç krizine karşın Türkiye’de her gün yeni bir tesisin devreye girdiğini belirten Bakan Dönmez, “Türkiye’nin dört bir yanında yeni fabrikalar yükseliyor. Avrupa güç krizi nedeniyle bırakın yeni tesisler ve fabrikalar açmayı, mevcutların kapanmaması için büyük bir efor içindeyken, Türkiye’de ise her gün yeni bir tesis devreye giriyor. Mevcut fabrikalarımız da kapasite artışına gitmek için yeni yerler bakıyorlar. Yeni makine ve teçhizat siparişleri veriyorlar. Son bir yıllık ithalatımıza baktığımızda makine teçhizatlarının büyük bir artış gösterdiğini görüyoruz. Ne demek bu? Fabrikalarımız üretim için gereken ekipmanlarını, altyapısını sağlıyor. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği üretim ve ihracat odaklı yeni iktisat modelimizin meyvelerini toplamaya başladık” dedi.

AA

‘DÜNYA BOR ÜRETİMİ VE İHRACATINDA LİDERİZ’

Dünya bor üretim ve ihracatında Türkiye’nin önder ülke olduğunu lisana getiren Bakan Dönmez, “Şimdi ferrobor tesisimizle bu silsileye yeni bir halka daha ekliyoruz. Bildiğiniz üzere 2018 yılında Yeni Bor Stratejimizi ilan etmiştik. Dünya bor üretiminde ve ihracatında önderiz. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 30 milyon dolar ile Cumhuriyet tarihimizin bor ihraç rekorunu kırmıştık. Bu yıl yola çıkarken maksadımız 1,1 milyar dolardı. Fakat bu yıl yeni kontratlar, yeni pazarlar, yeni temaslar sayesinde maksadımızı üst istikametli revize ettik. Bu yıl maksadımız 1,25 milyar dolar ile geçen yılki rekorumuzu tazelemek.

Bor karbürün neredeyse tamamını yurt dışından ithal ediyorduk. Bandırma’daki tesisimiz yıllık bin ton üretim yapacak. Bor karbür tozunun tonu yaklaşık 40 bin dolar. Zırh yapıldığında tonu 400 bin dolara kadar çıkıyor. İnşallah bor karbür tesisimizle bu bedel zincirinin tamamına sahip olacağımız imkanlara kavuşacağız” tabirlerini kullandı.
AA

100 BİREYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Temeli atılan tesisin yıllık 800 ton kapasitesi olacağını ve 100 bireye istihdam sağlayacağını lisana getiren Bakan Dönmez şunları söyledi:

“Fabrikamız yıllık 800 ton üretim kapasiteli olacak. Ve inşallah önümüzdeki yılın sonlarına gerçek da tesisimizi devreye alacağız. 100 vatandaşımıza burada istihdam sağlayacağız. Ferrobor tesisimizin değerli bir özelliği daha var. O da yatırımımız birebir vakitte teknoloji transferini de içeriyor. İnşallah ilerleyen vakitlerde buradan elde ettiğimiz deneyimlerle bu teknolojinin yerlileşmesinde de kıymetli adımlar atacağımıza inanıyorum. Bizim bütün uğraşımız yerli üretim. Bizim bütün gayemiz yerli teknoloji. Türkiye’nin potansiyeli ve sahip oldukları ortada. Daha fazlasını yapabileceğimiz de biliyoruz. Zira bizim bir idealimiz var. Gelecek yüzyıl “Türkiye Yüzyılı” olacak. Gelecek yüzyıl Türkiye’nin her alanda varlığını hissettirdiği bir yüzyıl olacak. Bugün yapılan bütün bu altyapı yatırımları, bütün bu dev projeler bugünden yarına geleceğin Türkiye’si için.”

‘CUMHURBAŞKANIMIZ, BAŞLADIĞI HİÇBİR İŞİ YARIDA BIRAKMAMIŞTIR’

TOKİ aracılığıyla yapılan konutlar hakkında yapılan tenkitlere cevap veren Bakan Dönmez, “Son günlerde toplumsal konut projesi tartışılıyor. Birileri de çıktı ‘Bunların temellerini atıyorlar lakin sanki bitecek mi?’ diyorlar. Daha evvel de 1 milyonun üzerinde toplumsal konutu bu hükümet, orta ve dar gelirli vatandaşıyla buluşturdu. 250 bini de buluşturacağız. Unutmayın, Sayın Cumhurbaşkanımız başladığı hiçbir işi yarıda bırakmamıştır. 2 yıl evvel nasıl Bor Karbür’ün temelini attık, artık önümüzdeki aylarda da devreye alacağız. Bugün temelini attığımız ve atacağımız tesisleri de tıpkı biçimde yapacağız. Bu tip tenkitleri petrol, gaz ararken de duymuştuk. Arayamazsınız dediler, aradık. Bulamazsınız dediler, bulduk. Artık de çıkaramazsınız diyorlar. Biz de diyoruz ki nasıl bulduysak o denli çıkaracağız. Sabredin, 2023’te kendi gazımızı insanımızla buluşturacağız” dedi. Konuşmaların akabinde Ferrobor Üretim Tesisi’nin temel atma merasimi gerçekleşti. Buradaki programlarını tamamlayan Bakan Dönmez, kentten ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.