Ulusal Savunma Bakanı Akar: ‘NATO genişlesin lakin prensipli bir formda genişlesin’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Kumandanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik kumandanlarının iştirakiyle görüntü telekonferans toplantısı yapıldı.

Bakan Akar’ın talimatlar verdiği toplantıda kuvvet ve ordu kumandanlarının yanı sıra yurt içi ve dışındaki birlik kumandanları, devam eden faaliyetlere ve alandaki son duruma ait bilgiler paylaştı.

“MANTIK KATLİAMI”

Toplantıda bir konuşma yapan Akar, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebine ait de değerlendirmelerde bulundu.

Akar, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde NATO Başkanlar Zirvesi’ne katılmak üzere İspanya’ya gideceğiz. NATO’da önümüzdeki en kıymetli hususlardan biri İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilip edilmeme konusu. NATO’da tüm kararlar oy birliğiyle alındığı için Türkiye’nin ‘Hayır’ demesiyle iki ülke NATO’ya giremez. Bizim NATO’nun açık kapı siyasetine karşı durmamız kelam konusu değil. NATO genişlesin ancak prensipli bir biçimde genişlesin. NATO kurallarına, adetlerine, geleneklerine uygun olsun bu genişleme.”

“SEN BİLDİĞİNİ YAPARSAN BİZ DE YAPARIZ”

“Yıllardan beri Türkiye olarak terörle karşı karşıyayız. Suçsuz insanların canlarına kasteden terör belası ile gayretimizi sürdürüyoruz” diyen Akar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Siz bizim bu somut uğraşımıza katılmayacaksınız, katılmadığınız üzere teröristlere dayanak vereceksiniz, bunlar için inançlı ülke olacaksınız, size sığınacaklar, onlara maddi-manevi dayanak sağlayacaksınız, akıl vereceksiniz. Ondan sonra ‘Ben NATO’ya gireceğim’. Niye? ‘Bana taarruz olursa Türkiye bana yardım etsin’ diye. NATO’ya girmenin manası bu. Bu bahisteki bencilliğin, mantık katliamının açıkça görülmesi lazım. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımız olarak söylediğimiz şey bu. Bu süreç, görüşmeler devam ederken bir de parmağını gözümüze sokar üzere terörist elebaşının fotoğrafı duvarlara yansıtıldı. Bu nasıl bir anlayış? ‘Ben bildiğimi yaparım’ demek bu. Sen bildiğini yaparsan biz de bildiğimizi yaparız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.