Zevahiri, altı bıçaklı ninja füzesiyle öldürüldü

ABD Lideri Biden, Kabil’de ailesi ile saklandığı tespit edilen Zevahiri’ye yönelik operasyonun pazar günü kendisinin onayı ile gerçekleştirildiğini açıkladı. Biden operasyonun detaylarıyla ilgili açıklama yapmadı.

ABD’nin başına 25 milyon dolarlık ödül koyduğu Zevahiri, El Kural terör örgütünün ana stratejistiydi. Mısırlı bir cerrah olan Zevahiri, 11 Eylül ataklarının da düzenleyicileri ortasındaydı. Bin Ladin’in 2011’de öldürülmesinin akabinde örgütün başına geçti.

BALKONA ADIM ATINCA ATEŞLENDİ

ABD istihbaratı yılın başından bu yana Zevahiri’yi takipteydi. Zevahiri’nin Kabil’de, birtakım üst seviye Taliban yetkililerine konut sahipliği yapan Shirbur semtinde aile üyeleriyle birlikte yaşadığı konut tespit edildi.

Verilen bilgiye nazaran cumartesi akşamı konutta yalnızca El Esas başkanı vardı. Zevahiri, balkona adım attığı sırada, insansız hava aracından iki Hellfire füzesi ateşlendi. Büyük bir patlama sesi duyuldu.

“SİVİL CAN KAYBI YOK”

Joe Biden, başarılı olarak nitelendirdiği operasyonda sivil can kaybı olmadığını duyurdu.

“ZEVAHİRİ’Yİ ÖLDÜRMEK İÇİN R9X HELLFIRE KULLANILDI”

ABD Merkez Komutanlığı Zevahiri suikastını gerçekleştirmek için kullanılan silahı açıklamadı.

Ancak askeri uzmanlara nazaran bu silah; yüksek profilli amaçları düşürmek için patlayıcı yerine açılan kılıçların kullanıldığı Hellfire R9X Ninja füzesi.

Üst seviye bir ABD’li yetkili de verdiği resmi olmayan demeçte, terör örgütü önderinin, meskeninin balkonunda yürürken, bir drone tarafından ateşkenen iki Hellfire R9X füzesi ile vurulduğunu söyledi.

Geçmişte de benzeri akınlar için R9X Hellfire ‘Ninja’ füzesinin kullanıldığı belirtiliyor.

ALTI BIÇAKLI NİNJA FÜZESİ: R9X HELLFIRE

R9X, darbe anında gayesi yakındakiler için ölümcül olabilecek bir patlamayı tetiklemeden parçalamak için tasarlanmış altı uzatılabilir bıçakla ucunda 45 kg güçlendirilmiş metal taşıyor.

R9X Hellfire füzesi, daha düşük ikincil hasar riski taşıdığı için hassas suikastlar için ABD ordusunun tercih ettiği silahlardan biri haline geldi.

2011’de Obama’nın başkanlığı sırasında Orta Doğu’da insansız hava araçlarıyla yapılan hücumlarda öldürülen sivillerin sayısıyla ilgili telaşlar ortasında geliştirilen ‘ninja’ füzesi, patlayıcı bir savaş başlığı kullanmadığı için bu türlü bir lakapla anılıyor.

Pentagon’un elinde kaç tane R9X füzesi olduğu belirli değil. R9X, füze alımı için 2022 bütçe taleplerinde de yer almıyor.

KAYNAK: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.